RACHUNEK SUMIENIA

Fama Festiwal,

Hala Basenu Północnego

Świnoujście 26-27.08.2022

SPOWIADAM SIĘ WAM

BRACIA I SIOSTRY

ŻE

BARDZO ZGRZESZYŁAM

MYŚLĄ

MOWĄ

RYSUNKIEM

ZANIEDBANIEM

Rachunek sumienia to instalacja artystyczna dokumentująca dwa improwizowane performanse, które miały miejsce podczas trwania Festiwalu Fama 2022. To zapis indywidualnych historii, anonimowych wyznań, spontanicznych przemyśleń uczestników w formie typograficznych ilustracji oraz intymny performance autorki na plaży. Rachunek Sumienia to praca o samoświadomości i okazja, by wspólnie stworzyć pracę mówiącą do nas i o nas.

 Absurdalność ludzkiego istnienia w tym szybko zmieniającym się świecie, w którym upadek wiary religijnej pozbawił człowieka pewników rodzi wiele pytań o relacje człowieka z bogiem i sobą samym.

 ”Rachunek Sumienia” zakłada zbudowanie prostej przestrzeni - interaktywnej sytuacji nawiązującej do sakramentu pokuty – performance angażujący uczestników festiwalu do stworzenia anonimowej listy swoich intymnych wyznań – grzechów. W spowiedzi walka toczy się o to, co najintymniejsze i najbardziej osobiste, co w ostatecznym rozrachunku interesuje jedynie autora wyznania lub Boga (jeśli w niego wierzymy). Wydaje się, że kultura chrześcijańska uczy nas, że musimy zasłużyć na przebaczenie: klęknąć, wyznać to co chcielibyśmy zachować tylko dla siebie by w zamian drugi człowiek w konfesjonale nagrodził nas roz­grzeszeniem, abyśmy mogli poprawić relację z Bogiem? Rzeczywista zmiana zależy od nas samych.

„Rachunek Sumienia” zakładał włączenie twórczego pisania, w celu ukazania dialogu człowieka ze sobą samym. Uczestnik tworzy w ten sposób tekst, który jest performansem i performance, który jest tekstem.

performance 2.jpg
fama350.jpg
rachunek sumienia_beatnik 2022 d.jpg

 Instalacja site-specific i performance w Szkole Podstawowej nr. 1 w Świnoujściu dla uczestników

Fama Festiwal, 22-26 sierpnia 2022